За сексот да биде лековит – треба да трае минимум 31 минута


Одамна знаеме дека сексот е лековито средство против многу болести, но новото истражување покажува дека лековитите својства не почнуваат од првата минута.Young couple engaged in sexual intercourse
По серија од биохемиски истражувања британските научници утврдиле дека на 31-та минута од сексуалниот чин човечкиот организам почнува да ги произведува корисните хемиски соединенија и антиоксиданси кои ги штитат клетките од слободните радикали.

Сексот кој трае повеќе од еден час може да штити од срцеви заболувања, рак и други болести. Редовниот и подолг секс барем 3-4 неделно го зајакнува и имунолошкиот систем и ги зголемува заштитните својства на организмот. Долгиот секс има позитивно влијание и врз хормоните, со тоа што дејствува како превенција против депресија и други ментални нарушувања.

ЗаСе.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1