За што се може да го искористите сапунот по дома


Сапунот може да биде корисен и за нешто повеќе од само миење на рацете. Еве неколку идеи за тоа како може да се искористи.

sapun_1361887960_420x01 Садовите
Црните дамки што остануваат на тавата или тенџерињата по готвењето, понекогаш е многу тешко да се отстранат. Доколку имате тава од леано железо, пред да почнете да готвите, намачкајте ја со сапун од надворешната страна. Тоа би требало да ги спречи црните дамки од пламенот.
2 За мирис во автомобилот
Ако не ви се допаѓаат класичните освежувачи за автомобили, може да ставите парче сапун во мала торба за огледалото.
3 Означување на рабовите на облеката
Доколку сте сам свој мајстор за шиењето на облека или скратување на ракавите, а немате професионално пенкало за цртање по ткаенината, пробајте со парче сапун.
4 Освежувач за облеката
За облеката, која во моментот ја користите или при пакувањето на истата, сапунот е идеално решение за освежувач. Изберете сапун со вашиот омилен мирис и ставете ја во чанта или торба.
5 Проблемот со патентот
Доколку имате проблем со патентот и на половина пат ви е заглавен, или пак не можете да го затворите шлицот на вашите панталони, обидете се со триење со сапуб за да се раздвојат забците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1