За што се може да се искористи шеќерот


 1. Ги одржува цвеќињата свежи
Додајте две лажички шеќер и две лажички алкохолен оцет во вазна и ќе добиете цвеќе со долготрајна свежина.

2. Ја заблажува љутата храна
Млекото исто така делува во овој случај, но ако не сакате да пиете млеко со ручек или вечера, можете да го користите шеќерот за ублажување на печењето во устата по топлата храна.

3. Ги лекува раните и инфекциите
Ставите гранулиран шеќер на воспалени, инфицираи рани и тој ќе ги убие бактериите, кој предизвикуваат хронична болка.

4. За пилинг на телото
Измешајте го шеќерот со бадемово или маслиново масло за пријатен мирис и додадете неколку капки есенцијално масло по ваш избор. Измасирајте на кожата и исплакнете ја под туш. Одстранете ги мртвите ќелии и ќе добиете мека мазна и еластична кожа како на бебе.

5. Отстранување на дамките од трева
Доколку не сте миленик да користите избелувач, особено кога станува збор за ткаенина која содржи повеќе боја, обидете се на местото на дамката нанесете малку смеса од шеќер вода и остајте ја да отстои еден час.

6. Ги прави вашите усни мазни
За нега на сувите усти, измешајте иста количина на шеќер и маслиново масло додека стане смесата густа. Нанесете дел од пастата на усните и остајте ја да отстои 30 секунди. Избришете ги со влажна крпа и уживајте.

7. Чиста мелница за кафе
Ако сте поборник на старата школа па уште имате желба самите да го мелете кафето, вашата мелница ќе работи подолго и подобро, доколку ја исчистите со шеќер.

8. Го смирува изгорениот јазик
Како што ја ублажува болката од љутата храна, шеќерот помогнува и во смирување на изгорениот јазик. Истурете малку шеќер на изгорениот дел и болката ќе престане моментално.

9. Ги чисти раце од манотиите
Доколку сапунот не е доволен, мрсните раце можат да се исчистат со маслиново масло и шеќер.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1