Забите го издале: Наместо 12-годишен сирак од Авганистан, вдомила 21-годишен џихадист


Британка која вдомила 12-годишен Авганистанец непријатно се изненадила кофа сфатила дека наместо млад бегалец во својот дом примила 21-годишен џигадист. Британската сфатила кому понудила сместување за го спаси од бегалски камп откако на Џамал му бил направен преглед на забите иако и пред тоа ѝ била сомнителна возраста на бегалецот, зашто му растела брада, а и многу вешто ракувал со оружје.begalec-dzihadist

Во неговиот телефон имало многу снимки од талибанци и од злоупотреба на деца. Ккао што јавува „Сан“, веднаш по откривањето на вистинскиот идентитет бил уапсени му бил одземен азилот. Овој ужас го преживеала жена која со отворено срце му ја отворила вратата на својот дом на момчето кое ја убедило дека избегало од ѕверствата во својата татковина разорена од војната. И тоа откако во судирите му биле убиени родителите.

Како забарот ја открил измамамта

По прегледот тој утврдил дека се работи за најмалку десет години постаро лице, а во возраста на момчето се сомневале и други, па така еднаш било исфрлено од автобус зашто делувало престаро за детската карта која ја користело.

Еднаш таа го одвела и во детски центар за качување, а таму се покажало дека Џалам има многу развиен горен дел од телото, а ја импресионирал и со прецизноста во гаѓање. Згрозена, жената раскажала по апсењето дека Џамал ја делел собата со нејзините три деца на возраст од 12 до 14 години.

Интересно е дека сите забележале освен социјалните работници.

-Не можжам да потврдам дека се работи за терорист, но очигледно е дека лицето поминало одредена обука, опишува вдомителката и се присетува на неговите последни зборови додека го апселе: „Ќе те убијам, знам каде ти се децата“.

Овој случај фрла ново светло на фактото дека на децата-бегалци им е дозволен влез во Велика Британија по затворањето на големиот бегалски камп во Кале, во Франција. Сите деца, за кои се утврди дека имаат меѓу 14 и 17 години добиваат виза за влез во земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1