Заев до Тереза Меј: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме


Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија.

„Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува посветена на регионот. Сакам да посочам дека Македонија од заробена држава ја поставиме во институционална демократија. Овој исчекор го докажавме и со реализацијата на планот 3-6-9, а ќе го спреведем е и планот 18 кој се однесува на владеење на правото и борбата против организираниот криминал. Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме – истакна Заев.

Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран Заев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1