Заев закажа лидерска средба во петок во Клубот на пратеници


Јавна покана за лидерска средба в петок до Мицкоски, Ахмети и Села упати премиерот Заев .

Тој очекува власта и опозицијата на оваа средба да постигнат консензус околу изборниот законик, законот за јавното обвинителство и за пописот, како приоритетни пред одлуката за почеток на преговорите со ЕУ.

Премиерот изјави дека власта е подготвена за избори во секое време, но во однос на условувањето од ВМРО-ДПМНЕ дека прифаќаат единствено лидерска средба за предвремени избори, Заев вели дека сепак останува на ставот за редовни избори

Заев не исклучува дека на лидерската ќе се отвори и темата за изборите, но очекува договор пред се за приоритетните прашања. Носењето на законот за јавното обвинителство како што рече е во интерес на државата и на владеењето на правото, во однос пак на членот 105 од законот, истакна дека лидерите не се тие кои одлучуваат за судбината на предметите на СЈО.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1