Заложничка драма во Италија- осуден мафијаш држи вработени во пошта


Под закана со но маж , кој пред неколку дена беше осуден на 19 годишна затворска казна , држи заложници во пошта . Франческо Амато , осуден за поврзаност со мафијата , упаднал во пошта во местото Пјеве Модолени и им се заканил на вработените и затекнатите граѓани.

По извесно време ги ослободил граѓаните и еден вработен , а се уште држи во заложништво четворица вработени во поштата . Тој бара поништување на затворската казна , на која е осуден откаско судот му изрече 15 пресуди за бројни криминални дела ,з аедно со неговиот брат и други членови на криминалната група.

Полицијата е во преговори со Амато за ослободување на вработените од поштата. Во акцијата на полицијата за справување со помошниците на мафијата , се уште се трага по Тунижанецот Баакули , по кого е издадена меѓунардна потерница , како и против Албанецот Билбил Елезај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1