Заминала во војна против ИСИС – Кога се вратила дома следувало непријатно изнендување


Јоана Палани (22) е млада Данка со курдско потекло, а на светските насловни страни се нашла пред една година кога го напуштила факултетот за да им се придружи на курдските сили во борбите против ИСИЛ, пишува Дејли Меил.562f4e90-a6d4-4a79-a30f-624f0a0a0a64-palani-945615s0
Таа била една од многуте луѓе од Европа кои заминале да војуваат во сирискиот град Кобане. Иако поголемиот дел од градот бил уништен и населението побегнало во Турција, последните месеци трае реконструкција на градот кој пред конфликтот имал 4500 жители.
После конфликтот, Јоана се вратила во Данска, каде данската разузнавачка служба ПЕТ и го одземала пасошот за да не може да се врати во Сирија.562f4e8c-062c-4cf6-9dcd-624f0a0a0a64-jp-945614s0-718x446
Палани исто така на својот фејсбук продил истакнала дека не може да разбере зошто се однесуваат со неа како да е „странски борец“.
– Како може да бидам закана за Данска, кога сум член на регуларната војска која Данска ја тренира и и помага во борбите против исламската држава? – се прашува Јоана.562f4e88-d1c4-4383-932e-624f0a0a0a64-joanna-palani-945611s1-18768
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1