„Заробена“ јахтата на Стив Џобс


Новата јахта создадена од компанијата Епл за Стив Џобс, порачана пред неговата смрт, не може да ја напушти Холандија каде што е изградена, поради спор околу плаќањето.


n54600Џобс соработувал со францускиот дизајнер Филип Штарк, познат по својата минималистичка естетика, во нацртот на белата алуминиумска јахта на едноставна линија долга долга 87,5 метри наречена Венус.
Холандските медиуми пишуваат дека Штарк ангажирал агенција за наплата на долговите и преку нејзе издејствувал правна забрана за испловување на јахтата.
Портпаролот Лук Амстердам потврди дека бродот се наоѓа во Луци од 8 декември и дека нема да го напушти додека спорот не се реши.
Според холандските весници на Штарк, наследниците на Стив Џобс му платиле само шест милиони евра, а тој смета дека му должат девет милиони евра. Јахтата чинела 105 милиони евра.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1