Завршена обдукцијата: Телото во Егејско море е со иста висина како и Дениса – еве детали


Завршена е обдукцијата на пронајденото тело на Карпатос за кое постои сомневање дека е исчезната Дениса, сега се чека примерок од ДНК од роднините за да се направи споредба. – велат за Канал 5, од институтот за судска медицина на островот Родос, каде што пронајденото тело во распаѓање беше пренесено за да се направи обдукција, анализи и да се утврди идентитетот.makedonka

Форензичарот Панајотис Котрецос кој ја правеше обдукцијата, за Канал 5 вели дека поради лошата состојба во која било телото не може да се утврди точната причина и времето кога настапила смртта, меѓутоа немало траги на насилство и веројатно станува збор за давење. Тој додава дека чекаат ДНК примерок од роднина на Дениса, за да може и официјално да се потврди или демантира дека пронајденото тело е на исчезнатата македонка. Најчесто анализите завршуваат за 2-3 дена од моментот кога ќе се добие примерокот од роднина.

Доколку некој дојде на лице место на Родос би одел побргу целиот процесот, отколку тоа примерок од ДНК да се испрати од Македонија, поради правилата и процесот за потврдување на автентичноста.

Телото кое во саботата го пронајде крајбрежната служба на островот Карпатос, било без облека, а морето веднаш до трупот исфрлило и една обувка – објаснуваат за Канал 5 одговорните за истрагата.  Велат дека во случај на давење и толку дена поминати во море  логично е што телото било без облека. И оттаму ги потврдуваат сомневањата дека станува збор за Дениса Маркоска, а како еден пример ја посочуваат висината, 1.65 што одговара на висината на 23 годишната Македонка.

Истите извори за Канал 5, демантираат информациите објавени во македонските медиуми дека колегите на Дениса биле повикани на распит.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1