Земјотрес ги “стресе“ Богданци, Валандово и Струмица


Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва во 18 часот и 29 минути во валандовското епицентрално подрачје, 120 километри југоисточно од Скопје.zemjotres

Земјотресот е почувствуван во Богданци со интензитет од пет степени, а во Валандово и Струмица со интензитет од четири до пет степени според Европската макросеизмичка скала–1998, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1