Земјотрес го погоди разбудениот вулкан во Исланд


Земјотрес со силина од 5,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди вулканскиот систем Бардарбурга на Исланд, но нема знаци на нова ерупција, соопшти исландската метеоролошка служба.

iceland-vulkan-erupcija-02Во текот на вчерашниот ден регистрирана е мала ерупција на пукнатината на еден од глечерите на околу 40 километри од главниот кратер во најголемиот вулкански систем на Исланд, пренесува Ројтерс.

Власите се подготвени за секаков вид на реакции по низата на мали слични ерупции на вулканот Ејафјалајокум во 2010 година кога беше затворен ден од еврпскиот воздушен простор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1