Зголемена загаденоста на воздухот во Скопје, Битола и во Тетово


Воздухот во Битола синоќа околу полноќ бил загаден  со пм 10 честички дури 11 пати повеќе од максимално дозволените количества.zagaduvanje-2-300x225

Речиси иста концентрација на загаден воздух вчера попладне дишеле и Тетовци.

Во Скопје, пак, загаденоста е три пати поголема од дозволеното. Утрово во главниот град најзагаден беше воздухот на мерните места во Гази Баба, Ректорат и Карпош.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1