Жената на екс-министер на ВМРО-ДПМНЕ се спаси од затвор – обвината за грабеж во пошта


cair posta

Се спаси од затвор сопругата на екс министер на ВМРО-ДПМНЕ која беше една од обвинетите во случајот со грабежот во Македонска пошта. Иако беше прогласена за виновна, таа доби условна затворска кражба за случајот со кражбата во поштата во Чаир кога исчезнаа 220.000 евра, јавува Прес 24.

Условна казна доби ќерката на функционер на ДУИ заедно со уште 5 лица. За разлика од нив, 4 години зад решеки ќе мине благајникот во поштата и двајцата транспортери. Сите одговараа за несовесно работење.

Во истрагата утврдени се голем број пропусти во работењето што им овозможило на крадците, низ незаклучената врата да влезат во поштата и да украдат 220.000 евра, пари за детски додаток.

Разбојниците се уште не се откриени.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1