Жени ги превземаат наркокартелите


 

Жените стануваат босови – се повеќе жени се на чело на мексиканските наркокартели.

Ирма Рамос Еспиноса наречена „Црвената командантка“, е сурова и повеќе од мажите. Има нарачано над 10 убиства, 20 киднапирања, изнуди а главна била и за трговија со дрога.

Таа е трет шеф во бруталниот картел Сетас. Полицијата успеа да ја уапси.

Освен босови се повеќе жени се и егзекутори и платени убијци за наркокартелите. Досега уапсени биле 46 жени нарко босови и атентатори.

Во 2008 година Енедина Арејано Феликс беше првата жена шеф на картел по апсењето на нејзиниот брат, поранешен шеф на картелот Тихуана. Според информациите половина од новите членови на Сетас кои се обучуваат во камповите се жени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1