Живи запалени 29 ученици и нивниот наставник – исламските екстремисти повторно го расплакаа светот


Исламски екстремисти убија денеска 29 ученици и еден наставник во напад врз средно училиште со интернат во североисточниот дел од Нигерија.

29-04-2012-22-04-01-130mdf86405Дел од преживеаните во нападот тврдат дека дел од децата се живи запалени во нападот пред зори врз средно училиште.

Според западни медиуми, за нападот најверојатно одоговорни се од екстремистичката група Боко Харам.

Десетици училишта беа опожарени и непознат број деца убиени меѓу повеќе од 1.600 жртви од екстремистите од 2010 година досега на североисток во Нигерија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1