ЗЛАТНА БУБА МАРА: Еве ги сите награди


Трајни музички вредности – Драган Каранфиловски- Бојс

Спортски подвиг – алпинистката Илина Арсоваg_bubamaglavna

Театарска претстава –  „Вечна куќа” на МНТ

Албум на годината – „Гласот на виолината” на Зоран Џорлев

Актерка на годината – Драгана Костадиновска

Актер –  Оливер Митковски

Најперспективна пејачка – Сара Мејс

Најпопуларен балкански музички проект – „Икс-фактор“

Откритие на годината – Даниел Кајмаковски

Најдобар музички видео – „Под контрола“ на  Тони Зен

Најдобар македоснки концерт – Игор Џамбазов во спортскиот центар „Борис Трајковски“

Македонска пејачка на годината –  Тамара Тодевска

Балканска пејачка, балкански концерт и албум – Северина

Најдобра телевизиска музичка емисија – „Еден бакнеж“ на „Алфа“

Телевизиска емисија – „Билките на Баба Рада“ на „Канал 5“

Најдобри млади актери – Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски од театар „Комедија“.

Трајна музичка вредност – Влада Дивљан од “Идоли”

За 40 години постоење и дејствување – групата „Мадригали” од Битола

Хит на годината со песната – „Ми треба љубов“ на Бени Шакири.

Специјално изненадување на вечерта беше балканската ѕвезда Северина, која доби три награди, една за концерт на годината, албум на годината и награда за балкански артист.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1