Зошто христијаните ширум светот ја менуваат профил сликата со арапската буква “Н”?


Христијаните ширум светот на социјалните мрежи ја менуваат својата профилна слика во арапската буква „Н“.

Тие на тој начин сакаат да ги потсетат другите да се молат и да бидат обединети со христијаните во Ирак кои исламските групи ги прогонуваат од своите домови и нивната држава.

hristijani500

Со арапската буква „Н“, екстремистите на ИСИС ги обележуваат христијанските куќи и оваа буква означува „Назаричани“ или оние кои го следат Исус од Назарет.

Со буквата „Н“, пак, исламистите сакаат да го обележат злото, она што за нив претставува навреда и симбол на срам.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1