Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Скопје: 2 полицајци повредени – биле нападнати со вила и со токмак

Скопјанец осомничен за производство и продавање дрога не дозволил полицајци да го претресат неговиот дом вчера во 6.30 часот на улицата Нов живот. Откако им ја отворил вратата на полицајците, З.И.(41) им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре во куќата и од внатрешната страна се искачил на покривот. Почнал да […]

______________________________________________________________________________________________________

Нападнат полициски службеник од пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров е добиено известување од дежрната екипа на поликлиниката дека пациенти го нарушиле јавниот ред и мир по што нивни службеник излегол на местото на настанот. Кога полицискиот службеник се […]

______________________________________________________________________________________________________

Пациент во душевната болница во Негорци по пошта си добил марихуана и дијазепам

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.Б. (44) од с.Василево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 23. септември минатата година во Јавна здравствена установа – Психијатриска Болница Негорци, при извршена проверка на поштенска пратка, наменета за пријавениот, пронајдена […]

______________________________________________________________________________________________________

Две деца повредени во сообраќајки во тетовско

Две деца се повредени во сообраќајни несреќи што вчеравечер се случиле на две различни места во тетовско, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Првиот случај бил околу 19 часот и 30 минути на локалниот пат во тетовското село Рогле. При тоа патничко возило „Опел зафира“ со германски регистерски таблици управувано од Е.З.(43) од Требош […]

______________________________________________________________________________________________________

Камион утрово се преврте пред Велес – загина младо момче

23-годишен кавадарчанец загинал утринава во сообраќајна несреќа што се случила во близината на Велес. Загинатиот бил возач на камион со приколка од марката „Сканија“, кој од засега непознати причини се излизгал од патот при што се прекршил, а едниот дел од возилото висело над провалија. Сообраќајната несреќа се случила на влезот во градот од источна […]

______________________________________________________________________________________________________

Гостивар: Воз смачка автомобил, неидентификуваниот возач тешко повреден

Вчера во 18.24 часот на патниот премин помеѓу железничко стојалиште Тумчевиште и железничка станица Гостивар се случила железничка незгода помегу патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје-Кичево и патничко моторно возило „Сеат Леон“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од непознат возач, кој со возилотото ја преминувал пругата. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил […]

______________________________________________________________________________________________________

Кичево: Зетот го нашол својот дедо мртов пред куќниот праг

Вчера околу 10.15 часот во Кичево, пред влезот на семејната куќа, М.Ј. го пронашол починат таткото на неговата сопруга В.И.(69). Смртта е констатирана од екипа на Итна медицинска помош. Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од полициската станица Кичево. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвава тепачка во позната скопска кафеана

Вчера во 21.30 часот во Скопско поле-Скопје, во угостителски објект три непознати лица со безбол палки физички ги нападнале сопственикот Н.З. и повеќе гости кои седеле во објектот. Напаѓачите ги удирале во пределот на главите и телата, при што со повреди се здобиле лицата Ш.М. (33), Н.Б. (38), К.М. (23), сите од с.Трубарево, Р.В. (34) […]

______________________________________________________________________________________________________

Кичевчанец од граница испратен во затвор, не плаќал алиментација – сакал да побегне

Вчера во 13.50 часот на Граничниот премин „Табановце“, при пасошка контрола, било констатирано дека лицето И.Ј. (40) од Кичево евидира на СТОП Листа за издржување казна затвор во траење од пет месеци за сторено продолжено кривично дело „неплаќање издршка“. Во 15.00 часот лицето е предадено на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

______________________________________________________________________________________________________

Хорор во Крива Паланка: Старец силувал 13-годишно девојче

Полицијата од Крива Паланка поднесе кривична пријава против С.Ѓ. (63) од Крива Паланка поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. На 7.овој месец во продавница во Крива Паланка пријавениот извршил полови дејствија над тринаесетгодишно девојче од Крива Паланка.

______________________________________________________________________________________________________

Два дена го нема: Исчезна тинејџер

Вчера во 11.00 часот во полициската станица Куманово, М.С. од село Младо Нагоричане, кумановско, пријавил дека неговиот 17- годишен син на 16.04.2017 година околу 11.00 часот заминал од дома и до моментот на пријавување не се вратил дома. СВР Куманово презема мерки за пронаоѓање на лицето.

______________________________________________________________________________________________________

Кражба во стан во Скопје на Велигден – им собрале пола милион денари

Од стан во Скопје на ул.„Ташко Караџа“ сопственост на скопјанецот М.С.(36) вчера, на ден Велигден укадени се накит и други вредни предмети во износ од околу половина милион денари. Како што информира МВР во дневниот билтен, станува збор за тешка кражба која непознат сторител ја извршил така што со употреба на погоден алат ја отворил […]

______________________________________________________________________________________________________

Исчезна 13-годишна струмичканка

Струмичката полиција трага по тринаесетгодишно исчезнато девојче. Нејзиното исчезнување вчеравечер во 21,00 часот во СВР-Струмица, го пријавил нејзиниот татко А.З. (30) од Струмица. Според таткото истиот ден околу 15,00 часот од домот во непознат правец се оддалечила неговата малолетна ќерка на возраст од 13 години. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец прегазил пешак, влегол во маркет и продолжил да вози- има неколку повредени

Неколку лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случила на бул.„Македонско Косовска Бригада“ во Скопје, вчера наутро околу 07,40 часот. Управувајќи „опел астра“ со скопски регистерски таблици, Ќ.О. (42) од Скопје изгубил контрола над возилото и удрил во пешакот Х.Р. (29) од Скопје. По ударот во пешакот, возачот продолжил со движење на возилото и […]

______________________________________________________________________________________________________

Му ги оставила двете деца на дедото, по што ѝ се губи трага

Вчера наутро во 08,00 часот во полициската станица во Гостивар, Р.И. (46) од с.Градец, кој живее во Гостивар, пријавил дека кај него дошла на гости неговата ќерка А.М. (19). Претходната вечер околу 22,00 часот, неговата ќерка се оддалечила во непознат правец, оставајќи му ги двете малолетни деца. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

______________________________________________________________________________________________________

Teлото го пронашле дури денеска: Гостиварец загина во тешка сообраќајка

Педесетгодишен гостиварец загина во сообраќајна несреќа, откако вчера десетина минути по полноќ со своето возило излетал од локалниот пат што ги поврзува гостиварските села Куново и Беловиште и паднал во бездна. Како што соопшти полицијата, гостиварецот од излетувањето добил тешки телесни повреди, на кои подоцна им подлегнал. Телото на починатиот го пронашле случајни минувачи вчера, […]

______________________________________________________________________________________________________

Пријава до МВР – „ќе се бомбардира Судот во Тетово, големa количинa експлозија има внатре“

Триесет и деветгодишната тетовка Н.Ј, денеска околу 8 часот и 40 минути пријавила во Полициската станица Тетово дека утрото кога влегла во нејзиниот деловен објект ( адвокатска канцеларија ), лоцирана на улица „Струшка“ во Тетово, на подот забележала писмо. Го подигнала, отворила и во него се наоѓал лист хартија на кој рачно, со кирилично писмо, […]

______________________________________________________________________________________________________

Со таблици од „застава“ возел „мерцедес“ – направил сообраќајка, си заработи кривична

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ј.Д.(45) од с.Јурумлери, скопско, за фалсификување на исправа и против Т.Т.(55) од истото село за помагање. На 20 септември минатата година околу 16.00 часот Ј.Д. отишол во дворот на Т.Т., каде биле паркирани повеќе возила пред лимарскиот сервис. Ј.Д., откако добил дозвола од сопственикот на сервисот, Т.Т. извршил отштрафување […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1