Еве како изгледаше феноменот супер сина месечина (Видео)


На небото се споија три необични лунарни појави, Супермесечина, лунарна Месечинa и целосно затемнување на Месечината. Порамнувањето на Сонцето, Месечината и Земјата траеше еден час и 16 минути.

Во западниот дел на САД и Канада феноменот беше видлив пред зора, а на Блискиот исток, во Источна Русија, во Австралија и на Нов Зеланд навечер. Вакво нешто последен пат се случи на 30 декември 1982 година и тогаш можеше да се види во Европа, во Африка и во Западна Азија.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1