Минусната температура не го поколеба Путин да влезе во светите води (ВИДЕО)


Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше во прославата на Богојавленското со влегување во ладната вода на езерото Селигер.

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател учествувал во богојавленското капење, нуркајќи во ледената водат на езерото.

– По повод празникот Богојавление Путин отслуша дел од литургијата и учествуваше во богојавленското капење во езерото Селигер -изјави Песков.

Путин ги праша новинарите дали им е ладно, а потоа влезе во водата и се прекрсти. Покрај водата стоеја припадници на Руската православна црква.
Путин ги праша новинарите дали им е ладно, а потоа влезе во водата и се прекрсти. Покрај водата стоеја припадници на Руската православна црква.

Песков додаде дека ова не е прв пат рускиот лидер да учествува во богојавленоското капење.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1