Објавено видео од убиството на братот на Ким: Една девојка го фатила за глава, а друга му инјектирала отров!


Братот на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг-ун преколнувал да му го поштедат животот, пренесе британски Индепендент.

Ким Јонг-нам, неодамна убиен во Малезија, на својот брат му напишал писмо 2012 година, кратко откако Јонг-ун ја презел власта по смртта на Ким Јонг-ил.KIM BRAT UBIEC

Јонг-нам го преколнувал братот да ја укине наредбата за негово убиство, раскажале јужнокорејски парламентарци запознати со случувањата.

Овие информации се појавиле кратко по апсењето на жената, која е осомничена дека му инјектирала отров на Јонг-нам на аеродромот во Куала Лумпур. Тој тогаш се подготвувал за лет кон Макао, каде веќе живеел со години.

Ли Бјунг-хо, шеф на јужнокорејската разузнавачка агенција, им рекол на шефовите во парламентот дека разузнавачите во Северна Кореја веќе со години планирале напади и убиство на братот на севернокорејскиот диктатор.

„Тоа беше наредба која мораше да се изврши, без оглед на се. Нивните разузнавачи постојано се подготвуваа за убиство и конечно успеаја во тоа“, рекол Бјунг-хо.

Ким Бјунг-ки, шеф на парламентарниот одбор за разузнавачки служби, раскажал дека Јонг-нам преживеал обид за атентат пред пет години.

„Во април 2012 година Ким Јонг-нам испратил писмо до Ким Јонг-ун во кое преколнувал за милост. Зборувал дека сите знаат дека единствен излез од стравот било самоубиство“, раскажал Бјунг-ки.

Малезиската полиција објави дека уапсени се двете агентки кои го убиле Јонг-нам. Една имала виетнамски пасош на име Доан Ти Хуонг, а другата имала пасош издаден во Индонезија на име Сити Аишах.

Јонг-нам патувал со лажен пасош на име Ким Кол. Набрзо по смртта на Јонг-нам покрената е и обдукција. Се уште не се објавени резултати, но се претпоставува дека Јонг-нам умрел отако му бил инјектиран отров во лицето.

Последниве години Јонг-нам се криел во Макао каде живеел со сопругата и двете деца. Веќе подолго време е познат како остар критичар на режимот на својот брат и најавувал распад на Северна Кореја.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1