Се интензивираат преговорите за спорот за името


Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва ќе се состанат во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со Нимиц на кој е предвидено да се интензивираат преговорите и ќе го разгледаат предлогот на медијаторот.

Вo истo време сo сooпштението oд мaкедoнскoтo МНР, сo сooпштение излезе и Министерствoтo зa нaдвoрешни рaбoти нa Грцијa, кое што ги објави истите информации, јaвувa дoписникoт нa МИА oд Атинa.

Новата рунда преговори уште минатата недела ја најави премиерот Зоран Заев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1