Tag Archives: s3

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ е под полициска опсада, ова што се случува е удар врз демократијата

Да кажеме вечерва дека ова што се случува е удар врз демократијата, во најмала рака ќе биде траги-комично, ова што вечерва се случува е дно, истакна генералниот секретар на партијата Игор Јанушев. -ВМРО-ДПМНЕ е под полициска опсада. Членовите на партијата се претресуваат и вознемируваат од страна на полициски службеници. Никогаш во историјата на независна Македонија […]

______________________________________________________________________________________________________

Закани за сведочењето за убиството на девојката на Саздо

Прашана од судијката Даниела Алексовска Стафановски дали имала закани во однос на сведочњете за настанот, девојката на Никола Саздовски одговорила позитивно. -Ми се јавија на телефон во училиште, не знам кој ми се јави. Инаку таа била присутна на лице место кога се случил настанот и е прв сведок кој треба да даде исказ за […]

______________________________________________________________________________________________________

Одбиено барањето на Груевски за одложување на затворската казна

Основниот суд Скопје 1, го отфрли барањето на екс премиерот Никола Груевски за одложување на затворската казна. „Судија за извршување санкции, постапувајќи по молба за одлагање на извршување на санкција определена со правосилна пресуда во предметот означен како „Тенк“, донесе решение со кое ја одби молбата“, пишува во известувањето од Основниот суд Скопје 1. На […]

______________________________________________________________________________________________________

Гостивар доби пет нови милионери – Добија 7.797.025 денари на спортска

Неверојатни 7.797.025 денари или 126.780 евра успеаа да наплатат новите милионери од Гостивар, од добивка на спортска прогноза. Давор, Марио, Дарко, Дејан и Александар со уплатени 250 денари на две ливчиња го поставија рекордот на најголема исплатен коефициент, не само во државава туку и во регионот, јавува    gostivarpress.mk кој oбјави и фото од срекните […]

______________________________________________________________________________________________________

Седум мигранти и Германец силувале тинејџерка во Германија

Седум мажи, имигранти од Сирија, и еден Германец се упасени во петокот во германскиот град Фрајбург под сомнение дека силувале 18-годишна девојка, пренесува Deutsche Welle. Според наводите на полицијата, девојката го запознала еден од осомничените во ноќен клуб каде што ја дрогирал ставајќи и’ засега непозната супстанција во ијалокот. Со ДНК тест е утврден идентитетот […]

______________________________________________________________________________________________________

Исклучените ќе настапуваат како пратеничка група под името ВМРО-ДПМНЕ со додавка

Седумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се исклучени од партијата откако гласаа за потребата за уставни измени во Собранието, во иднина во законодавниот дом ќе функционираат како пратеничка група. Ова како што неофицијално дознава Плусинфо, било договорено на синоќешниот состанок на пратениците на кои, како што ни потвруваат, ќе им се придружи и пратеничката Владанка Авировиќ […]

______________________________________________________________________________________________________

Елизабета Канческа најави нова бура: Допрва се ќе излезе на виделина

Ако некој мисли дека ќе се скрие зад некого или нешто, се излажал – сѐ ќе си дојде на виделина, вели пратеничката Елизабета Канчевска-Милевска, која пред четири дена беше исклучена од ВМРО-ДПМНЕ, за Дојче веле на македонски јазик ДВ: Како изгледаше вашиот ,,ден потоа“? Искрено ќе ви кажам. Добив огромна поддршка и многу позитивни пораки. Можеби […]

______________________________________________________________________________________________________

„ОПОЗИЦИСКА ЧИСТКА“: Ова се функционерите кои добија „црвен“ од ВМРО ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одлучи да ја исчисти својата партија од „мијалковисти“ и „реформисти“. Потпретседателот Николовски ја честиташе новата „криминална коалиција“ Откако во петокот од партијата експресно беа исфрлени седуммината пратеници кои го поддржаа процесот на уставни измени во Собранието, разрешени се и потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на Извршниот комитет Костадин […]

______________________________________________________________________________________________________

Тодоров со честитки за празникот и критики за партијата

Се огласи на фејсбук и исклучениот Никола Тодоров Почитувани членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, драги пријатели, почитувани граѓани, Денот на Македонската револуционерна борба, за мене ден на ВМРО, оваа 2018 година го дочекав со голема тага и разочараност. Но, не од фактот што е даден предлог за мое исклучување од партијата на која и го […]

______________________________________________________________________________________________________

Јанчев, Мијалков, Тодоров, … – поткуп пратеници, коалиција со Вице и Зоран Заев, дејствување спротивно на ВМРО ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на прес-конференција по завршувањето на Централниот комитет потврди дека од партиските функции се разрешени Митко Јанчев од потпретседател на партијата и Константин Богданов од член на извршен а на општинските комитети им препорача да отворат дисциплински постапки против Сашо Мијалков и Никола Тодоров и истите да ги исклучи од партија. […]

______________________________________________________________________________________________________

Каде да пријавите и кој ви плака оштета ако ве касне куче

Град Скопје и „Kомунална хигиена“ исплаќаат отштета на граѓани што биле каснати од улични кучиња и кои потоа тужеле на суд и добиле надомест на штета. Во октомври минатата година 300 граѓани побарале да се вакцинираат на Инфективната клиника поради истата причина. Во главниот град честа е појавата на напад на кучиња скитници. Дневно во […]

______________________________________________________________________________________________________

Ципрас: Честитки, пријателе Зоран Заев!

„Вечерашново гласање е голем чекор кон нашиот заеднички успех“, му порача вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас на премиерот Зоран Заев, откако македонскиот парламент ги изгласа уставните промени, кои беа услов за Преспанскиот договор. „Честитки, пријателе мој, Зоран Заев!“, напиша Ципрас. „Вечерашново гласање е голем чекор кон нашиот заеднички успех. Мошне важен чекор кон мирна и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пратениците од опозицијата кои излегоа на слобода гласаа „За“

Во Собранието вечерва имаше и поединечно гласање. „За“ гласале пратениците од власта, но и дел од опозицијата. „За“ гласале Владанка Авировиќ, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Нола Исмајлоска Старова, Крсто Мукоски, Лилјана Поповска, Елизабета Канческа Милевска, и други. Со 80 гласа „За“ власта обезбеди двотретинско мнозинство. Со промените на Уставот ќе се отвори пат за спроведување […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕК: Не извезувајте стари дизелаши во Источна Европа

Европската комисија стравува дека германските производители на автомобили ќе се обидат да извезуваат стари дизел автомобили, отстранети од германски патишта, во земји од Источна Европа. Тоа го нагалси европскиот комесар за индустрија, Елзбјета Бенковска. -Извозот ќе значи префрлање на проблемите со квалитетот на воздухот од запад кон исток, изјави таа. Бугарија, на пример, минатата година […]

______________________________________________________________________________________________________

Милена се откажала од автомобил за да му плати операција на непознато момче

Актерката Милена Дравиќ почина на своја 79-годишна возраст по долгата и тешка болест. Таа беше дива, неверојатна актерка која со својата енергија и широка насмевка разорожувала апсолутно се. Зад себе остави бројна фредна филмска, серијска, телевизиска и театарска кариера. По феноменалните улоги ќе ја паметиме оваа актерка која во неколку наврати покажала колку е племенита. […]

______________________________________________________________________________________________________

Договорот од Преспа се турка насилно во Собранието, реагира ВМРО-ДПМНЕ

Зоран Заев нема легитимитет да го менува Уставот за да го смени уставното име на Република Македонија, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференциите на владиниот портпарол, Миле Бошњаковски и потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски за амандманите за промена на Уставот кои Владата ги достави до Собранието. „Зоран Заев нема легитимитет да ги менува идентитетот, историјата, културата […]

______________________________________________________________________________________________________

Ви ја блокираа сметката поради долг – што да направите

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами или со помош на адвокат) поднесуваат барање на платен налог; второ, го доставуваат до нотарите со кои соработуваат, а тие врз основа на неподмирените фактури го издаваат тој платен налог; трето, преку […]

______________________________________________________________________________________________________

Коѕијас: Македонија може да се распадне

Во случај на евентуална нестабилност на Македонија, би можела да се распадне и тоа би било најлошото сценарио, изјави во интервју за грчката телевизија ЕРТ министерот за надворешни работи Никос Коѕијас. Тој во гостувањето во грчката телевизија потсети дека референдумот е консултативен и дека не е предуслов за реализација на Преспанскиот договор, кој беше потпишан […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1