ТРАГЕДИЈА: Загинаа десет гимнастичари и двајца тренери- автобусот излетал од патот


Во сообраќајна несреќа во централна Русија животот го загубија десетмина руски гимнастичари и двајца тренери.

Автобусот кој ги возел гимнастичарите излетал од патот на 30 километри од градот Ханти-Мансијск и голем дел од патниците во него загинаа или се со тешки повреди.soobrakjajka-520x271

Во автобусот биле 31 гимнастичар и тројца тренери. 19 патници се хоспитализирани, а 12 од нив се на интензивна нега.

Полицијата утврдила дека автобусот не се движел нормално и возачите се под истрага. Намалената видливост и снегот исто така се причина за несреќата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1