ВИДЕО: Погледнете како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер


Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншуzemjotres2-636x330

Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз.

Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати, иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе

Погледнете како изгледал овој земјотрес од 9,1 степени според Рихтер:

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1