10 начини да ја убиете главоболката без лекови


Едно утро се разбудив со страшна мигрена, се кладам знаете какво е тоа чувство. Мислев дека главата ќе ми експлодира секој момент. Не можев ниту да трепнам. Болката беше страшна. Но, не земав никакви лекови против болка, иако тоа беше добра идеја. Сепак многу едноставно е да проголтате таблета од Advil или Tylenol, но овие таблети го оштетуваат желудникот.

Сепак морав нешто да превземам во врска со мигрената. Почнав да пребарувам некои од советите на интернет за тоа како на природен начин се ослободам од главоболката. Овие совети можат да ви бидат од корист за оние кои се будат со страшни главоболки.

a98314_sex-fact_8-headache-258x3001. Користете ладен облог Тоа би можело да биде првата и наједноставна работа која можете да ја направите за да си ги олесните главоболките. Мека и ладна крпа ставете ја преку челото. Тоа ќе помогне да крвните жили се стегнат. Привремено повторно освежувајте го со ладна вода. Ако сакате подолго да ви трае облогот, ставете ја мократа крпа во пластична вреќа и остајте ја во замрзнувач 30 минути, а потоа искористете ја. Доколку имате лед или вреќичка со смрзнато овошје во ладилникот, замотајте ги околу крпата и искористете ги.

2. Намотајте ги нозете во топла вода Тоа е неочекувано, но се чини дека купка топла вода во која ќе ги ставите нозете ќе ви помогне да се почуствувате подобро што се однесува до главоболките. Тоа ги намалува крвните жили во главата. Ако додадете малу снеф и прав во водата тоа уште повеќе ќе ја намали болката доколку истата е навистина јака.

3. Пијте чај од Ѓумбир Направите си чај од ѓумбир (ставите 3 кришки свеж корен од од ѓумбир во топла вода). Вдишете ја пареата и правете гаргара со устата. Тоа ќе има влијание на идентичен начин како и аспиринот. Ѓумбирот и става крај и на мачнините.

glavobolka

4. Пијте свеж сок од лимон Вториот природен напиток кој е еден од најдобрите лекови за главоболка (секој ќе го рече тоа) е едноставен свеж сок од лимон помешан со чај од камилица. Тоа го намалува интезитетот на болката. Пред три до четири чаши дневно е доволно за исчезнување на болката во главата.

5. Јадете по малку бадеми Бадемите содржат салицин кој се користи во комерцијалните популарни лекови против болките? Зошто да пиете таблети кога би можеле да изедете една рака бадеми? Природен лек и полно здрави алтернативи.

Уште 5 лесни начини да ја победите главоболката прочитајте на – БабинЛек.ком

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1