17 год девојка во кома и парализана – пушела „синтетичка марихуана“ (Видео/Фото)


Тинејџерката, 17 годишната Емили Бауер од Тексас доживеaла серија мозочни удари кои и го оштетиле мозокот и по кои останала парализирана, откако пушела „синтетичка марихуана“, која ја купила на бензиска пумпа.

devojka marihuana
Прво добила главоболка, а веднаш потоа следеле ударите еден по друг. Почнала неконтролирано да мокри и да халуцинира.
Лекарите откриле дека ударите предизвикале и воспаление на крвните садови, бил ограничен протокот на крвта и е прекинат дотокот на кислород во мозокот има оштетување на органите и ткивата.

devojka marihuana1Семејството одлучило таа да биде исклучена од апаратите кои ја одржувале во живот.

Но, Емили преживеала но мозокот и бил толку оштетен што лекарите рекле дека можеби никогаш нема да ги препознае членовите на нејзиното, ниту ќе може да ги движи рацете и нозете.

Сепак таа после само неколку дена почнала да се присетува – и рекла на мајка си дека ја сака.
Нејзиното семејство се одлучилода ја подигне свеста за штетноста на „лажната марихуана“ и основале непрофитна организација „Синтетичка свест за Емили“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1