2 полицајци уапсени – МВР пресече меѓународен канал за криумчарење дрога (Видео)


Приведени се тројца македонски државјани, од кои двајца полицајци, и запленети околу 300 килограми мариухана.

МВР пресече меѓународен канал за транспорт на марихуана од Албанија, при што приведе тројца македонски државјани, од кои двајца полицајци, и заплени околу 300 килограми мариухана.

drogaКако што информира на денешната прес-конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, марихуаната со висок квалитет, според досегашните сомненија потекнува од Албанија и со кајче била илегално внесена во Македонија. Запленетата дрога би достигнала цена помеѓу еден и два милиони долари на нарко пазарот во запдна Европа, за каде што и била наменета.

Таа посочи дека марихуаната требало за паричен надомест од 9 илјади евра да биде транспортирана прво до Кавадарци.

Јанкулоска подвелече дека вчера на местото викано Ледиње во близина на струшкото село Радожда полициски службеници привеле две лица од Кичево на возраст од 33 и 42 години. Од нив, едниот е полициски службеник во Полициската станица за обезбедување на државната граница „Стрезимир“, кој добил инструкции од друг полициски службеник од граничниот премин.

– Полициските службеници подоцна забележале патничко моторно возило со кичевски регистарски таблици и две лица кои почнале да товараат 9 полни патнички торби во возилото. Торбите биле полни со 206 пакувања марихуана, појасни Јанкулоска.

По целосно расчистување на случајот од стрна на Секторот за недозволена трговија со дрога, истакна Јанкулоска, ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстани и прекурсори“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1