200.000 долари и 70 месеци затвор за хакерот на Скарлет Јохансон/ Видео


 

Колку чини приватноста на Scarlett Johansson?

Судот вели 66,179.46 долари – толку треба да плати човекот кој го хакна емаилот на оваа холивудска звезда.

Освен на неа треба да плати и 150.000 долари како компензација за останатите кој биле оштетени бидејќи ги читал нивните преписки со актерката. Но тоа не е се – освен што ќе плати, хакерот ќе мине и 71 месец во затвор.

35 годишниот Christopher Chaney, се изјасни за виновен по 9 обвиненија, меѓу кои и она за нелегален пристап до нејзиниот компјутер и незаконско снимање. Освен на Скарлет, тој хакнал маилови на уште 50 луќе кој се во забавната индустрија. Меѓу нив и Christina Aguilera и Mila Kunis.

Редовно ги прател нивните маилови од Ноември 2010 до Октомври 2011. се дознало откако ги објавил приватните фотографии на интернет. Полицијата спроведе акција за пронаоѓање на хакерот наречена “Operation Hackerazzi.”

Признал дека е зависен – дури до толку што продолжил со хакирањето додека го чекал судењето.

Tags: , , , , , , , , , ,

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1