28-годишна мајка починала од рак на матката – ова се симптомите кои ги игнорирала


Аманда Бут родила три деца, но иако не се плашела од породувањето, имала голем страв да направи тест на грлото на матката. Имала само 28 години. Починала од рак на грлото на матката, токму онаа болест чии симптоми ги игнорирала.

Британката Аманда починала од оваа ужасна болест и зад себе ги оставила трите деца Демили (11), Леон (8) и Лукас (5). Семејството вели дека „живеела за своите деца“.27519EE500000578-0-image-a-34_1428320653875

Бут многу се плашела да оди на вагинален брис кој помага при рано дијагностицирање на рак на грлото од матката. Токму оваа ужасна болест го уништила нејзиното тело. Таа го дознала тоа дури кога се појавило страшно крварење.

Минатиот јуни завршила на хемотерапија, но докторите ѝ кажале дека болеста толку многу напреднала, што иѝ останале само неколку недели живот.

„Се плашев да појдам на брис. Срамежлива сум. Сега направив два теста и знам колку е тоа важно. Кога ѝ кажав на Аманда дека немам рак, беше воодушевена. Сите треба да ги прават овие прегледи“, рекла роднина на Аманда.

Пред да почине, Аманда ги обновила брачните завети со сопругот Дејвид и ги крстила Демили и Ленон.ad_165090881

Меди Дурант вели дека се појавил опасен скок во болести на грлото на матката кај жени кои се на возраст од 25 до 29 години.

Немојте да си играте со здравјето. Прегледајте се. Ова се симптомите на оваа ужасна болест:

» Крварење надвор од циклусот

» Крварење после секс и било какво необично крварење

» Болка во вагината за време на секс

» Течност со непријатен мирис кој излегува од вагината

» Болка за време на уринирање

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1