31 јули прогласен за Ден на жалост во Хрватска по повод смртта на Оливер Драгојевиќ


Хрватска страшно ја погоди веста за смртта на легендарниот пејач Оливер Драгојевиќ. Пејачот умре една година откако му беше дијагностициран ракот на белите дробови. Тој до крај се бореше со болеста.

Граѓаните со песна се простуваат од Драгојевиќ, а Владата на Република Хрватска донесе одлука 31 јули да се прогласи за Ден на национална жалост по повод смртта на Оливер Драгојевиќ, објави на Твитер премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1