4 девојки умреле од антибеби апчиња – Диане35


diane mikroginon

Франција се соочува со нов фармацевтски скандал откако e откриено дека четири смртни случаи се поврзани со употребата на апчињата за контрацепција Diane 35.

Директорот на Француската агенција за безбедност на лекови Доминик Маранинчи. изјави дека е одлучено Diane 35 да се повлечат од пазарот и забранат во повеќето земји членки на ЕУ.

Diane 35 таблетите се појавиле на пазарот од 1987 година.Францускиот весник  Ле Фигаро дојде до таен извештај на Агенцијата за безбедност на лекови  во кој се наведува на нуспојави од овој лек како згрутчување на крвта и мозочни удари.

Од антибеби пилули ,,Микрогинон,, имала 7 срцеви удари (Фото)
Антибеби апчиња за да одложите циклус – внимателно !
Контрацепција што ќе ви го искомплицира животот!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1