4 фирми добија казна – го загадувале воздухот – 3 се во Скопје


zagadenost4 фирми добија казна, од кои 3 се на територијата на Скопје. Овие фирми користеле опасен отпад како енергенс. Една од фирмите може да добие и казна од 8 и 20 илјади евра, јави Сител.

Во интерес на истрагата надлежните несакаа да ги обелоденат имињата на санкционираните загадувачи. Општините и министерството за животна средина најавуват зачестени контроли на воздухот.

Од градот информираат дека се зачестени контролите на фирмите,

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1