7.000 полицајци ќе го чуваат редот и мирот за време на изборите


Активностите што ќе ги преземе МВР се поделени во три фази: предизборен период, вклучувајќи ја и кампањата, денот на гласањето и периодот по затворањето на гласачките места во двата изборни процеси.

broenje livcinja glasanjeСпоред Јанкулоска, покрај формирање на оперативен штаб, кој треба да ги испланира и да ги реализира сите активности во рамките на републичката акција Избори 2014″, предвидена е дополнителна едукација на полициските службеници со планирана агенда за нивна реализација – низ неа ќе поминат околу 7.000 полициски службеници, а до сите СВР електронски е дистрибуиран новиот прирачник Полициско постапување за време на избори”, изработен во согласност со новите измени во Изборниот законик.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1