7 год дете починало – но ја спасило својата мајка на која и го дал бубрегот (Видео)


Момче од Кина, кое што било смртно болно, успало да и го спаси животот на својата мајка.Седмогодишник од Кина, Чен Сиаотијан, откако починал од тумор на мозокот, успеал да го спаси животот на својата мајка Жоу Лу (34)

decak-donator-organa-830x553Седумгодишниот Чен Сиаотијан кој боледувал од канцер на мозокот, починал минатата среда, а истиот ден неговите органи биле донирани. На тој начин успеал да го спаси животот на неговата мајка Жоу Лу, која што страдала од уремија, па единствен спас за неа била трансплантација на бубрегот.

Кога на момчето му соопштиле дека нема уште долго да живее, тој побарал неговиот бубрег да и го пресадат на мајка му.

-Се согласив да го земам бубрегот на својот син, откако семејството ме убеди-рече Жоу Лу.

Чен го донирал и својот десен бубрег на 21-годишна девојка, како и црниот дроб на 27-годишен маж. Сите операции се успешни и на тој начин се спасени три животи.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1