70.000 Грци одат пешки – ги оставиле автомобилите заради кризата


Само во декември од автомобилите се откажале 70 илјади граѓани, пишува Дојче Веле.

Athens-traffic-jam-600x387

Грците не можат повеќе да ги плаќаат давачките за данок и осигурување за своите автомобили и во долги редици чекаат за да ги вратат регистерските таблички.

Само 60 проценти од сосптвениците го платиле данокот, ќе се пролонгира рокот кој истекува на 31. декември, но не веруваат дека бројот ќе се зголеми.

Со новите мерки на штедење државата ги принуди сопствениците на возила со 15 години старост да плаќаат 120 евра данок годишно. Сопствениците на луксузни автомобили годишно треба да платат и до 1320 евра данок на државата.

Во 2011. година во Грција беа пријавени вкупно околу 250 илјади автомобили.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1