71 година од смртта на Тесла – Како изгледал кога починал – ВИДЕО од погребот


Sahrana-Nikole-TesleНајголемиот научник Никола Тесла кој почина на 7 јануари 1943 во Америка последните денови од својот живот бил сам, најмногу се дружел со гулабите.

На денешен ден пред 70 години во хотелот „Njuorker„ во САД пронајдено е беживотното тело на Никола Тесла .

Ова е една од последните фотографии од научникот.

Слаб изнемоштен – уморен од негативните луѓе кои го кочеле.

На неговиот погреб по негова желба свирела ,, Тамо Далеко,, а неговиот ковчег бил прекриен со Југословенско и Американско знаме

Sahrana-Nikola-Tesla220px-Tesla3

Богослужба е вршена во српската катедрална црква Св Јован Богослов во Менхетн еве го видеото од неговиот погреб.

Не жалам што ми крадеа идеи, но што немаа свои

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1