8 знаци дека вашиот брак е осуден на пропаст


И двајцата сакате предбрачен договор

Доколку повеќе време сте потрошиле на детали околу предбрачниот договор отколку за припремите за брачнот патување, тоа не е добар знак за иднината на вашиот брак.razvod_13

Различен поглед на финансиите

Доколку сте се скарале за пари уште на медениот месец, веројатно нема да бидете заедно засекогаш. Несогласувањата околу финансиите на почетокот на бракот се поврзани со подоцнежното незадоволство во бракот. Парите се најверен показател за можноста за развод, баш како и платите на сопружниците и финансиската сигурност.

Пребрзо стапување во брак

Истражувањата покажуваат дека стапката на разводи е обратно поврзана со времето поминато во врска пред бракот. Паровите кои биле во врска најмалку три години, имаат 39% помали шанси да се разведат од паровите кои биле во врска помалку од една година.

Разични алкохолни навики

Постои поголема шанса пар да се разведе доколку едниот од нив пие повеќе. Според истражувањата, разликата во навиките ги предизвикува проблемите, а не самиот алкохол.

Скапа венчавка

Истражувањата покажуваат дека паровите кои имале поскапи венчавки почесто завршиле со развод. Жените чии венчавки чинеле најмалку 20.000 долари имале 35% поголеми шанси да се разведат отколку жените чии венчавки чинеле 5.000 до 10.000 долари.

Развод во вашиот круг на пријатели или семејството

Научниците тврдат дека оние кои се разведуваат влијаат на роднините, пријателите.

Голема разлика во годините

Паровите кои имаат голема разлика во годините имаат и поголема шанса да се разведат. Сопружниците помеѓу кои разликата е десет години, имаат 39% поголеми шанси да се разведат отколку оние кои се врсници.

Сте биле премлади кога сте се венчале

Паровите кои се венчале во раните дваесетти или порано, имаат поголеми шанси да се разведат од оние ко стапиле во брак подоцна

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1