Соња Верушевска од денеска во куќен притвор


Апелацискиот суд ја уважи жалбата и ја укина мерката притвор на Соња Верушевска, сопруга на Зоран Верушевски. На Верушевска која е обинета за шпионажа Судот и одреди 30-дневен куќен притвор, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје.sud mk 1

– Апелациониот суд Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доцна поладнево достави решение со кое жалбата на обвинетата Соња Верушевска изјавена преку нејзиниот адвокат, за укинување на мерката притовор се уважува. Со тоа решението на Кривичниот совет при Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје од 29.06.2015 година се преиначува и гласи: Мерката притвор против обвинетата Соња Верушевска, определена со решение на судија на претходна постапка, а продолжува со решенија на Кривичниот совет од Одделението за организиран криминал и корупија поради основано соменение дека сторила крвично дело Шпионажа од чл. 316 ст.4 в.в со чл. 42 од КЗ, се укинува. Воедно на обвинетата, согласно одредбите од член 163 од ЗКП и се определува мерка Куќен притвор во траење од 30 дена, сметано од 24.07.2015 година, стои во соопштението од Основен суд Скопје 1 – Скопје.

Со тоа, како што се наведува, на обвинетата и се забранува да го напушта домот, а надзорот за спроведување на мерката Куќен притвор и се доверува на МВР – СВР Скопје ПС Аеродром.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1