800 македонци годишно со рак на бели дробови


Малигните заболувања добиваат епидемиски карактер.

lungsСекоја година во Македонија има околу 800 нови пациенти со рак на белите дробови, кој е најчеста малигна болест во светот, а бројот на новозаболени пациентки со рак на дојка изнесува од 650 до 750.

Пушењето е најчест причинител за рак, а останатите ризични фактори за појава на болеста се алкохолот, физичката неактивност, дебелината, слаба консумација на зеленчук и овошје, загадувањето на животната средина, ХПВ и хепатитис Б вирусите, арсенот во водата, афлатоксините во храната итн.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1