92-годишен дедо од Бугарија добил сида од проститутки


Најстариот инфициран со СИДА, дедо на 92 години од бугарскиот град Велико Трново открил дека е болен од сида при рутинското тестирање на крвта кое го извршил во шаторот за анонимно и бесплатно советување за сида.

hiv sidaЛекарите биле шокирани кога виделе дека тестот на старецот е позитивен, но кога му ја соопштиле веста, тој самиот признал дека последниве години имал сексуални контакти со проститутки.

Во Македонија пак според податоците објавени од Институтот за јавно здравје до декември 2012 година во Македонија се регистрирани 169 лица со ХИВ-инфекција. Лани се дијагностицирани нови 23 ХИВ-позитивни. Најмладиот заразен е 6 годинки и вирусот го носи од раѓање. Во Македонија од СИДА досега починале 70 лица.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1