Адети за Бадник и Божиќ и нивното значење


Ова се последните часови пред Божиќ , по кои народот го осветлува патот и погодува  каква ќе биде следната година .

Според старите народни обичаи на овој ден постојат неколку претскажувања кои порано се практикувале, а од нив паричката е нешто што останало до ден денес. Погледнете кои се тие:

На масата за Божиќ треба да има од се по малку – за годината да биде бериќетна. За Бадник на посната трпеза треба да има јаткасти плодови, калинка за здравје, костен, орев, обавезно се каснува лук за да се биде здрав. Адетот вели треба да се касне од се по малку. на масата се и сувите смокви, урми и ако го видите списокот на овие работи што уште нашите прабаби го имале ќе видите дека на списокот се сите најздрави плодови кои ги има на овие простори.

lepcheПаричка

Ако паричката  се паднала во лепчето за Господ или куќата , годината ќе биде  многу добра за целото семејство . Тоа се првото и второто парче , кои се остават настрана кога се дели лебот .

Јаглен

Според  јагленот исто така може да се разбере каква ќе биде  годината .Потребно е  настрана да одделите  12 парчиња јаглен  за секој еден од месеците . Колку повеќе пепел останал од нив , толку подобра и плодна ќе биде следната година .

brshlenБршлен

Малку луѓе знаат дека на Бадник на масата се става бршлен . По неговите листови човек може да погодува за здравје . Навечер се ставаат под перница, па  ако наутро се свежи, тоа значи човекот ќе биде здрав.

Прислушување на соседите

Имате неомажени во семејството? Сега е време да се разбере името на идната сопруга/сопруг . Невенчаните  треба тајно да станат од масата и да ги  прислушуваат соседите. Тие ќе се омажат за човек со онакво  име , какво што прво ќе го слушнат од соседите . И најважно е дека според пророштвото , ќе го сретнат уште на  празниците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1