Ако го изедете ова „јаболко“ ќе умрете – Ова е најотровното дрво во светот!


Овошјето „“ изгледа како највкусното јаболко или како сочен лимон. Сепак, само еден залак од ова овошје може да ве убие.
Ова јужноамериканско дрво официјално е внесено во Гинисовата книга на рекорди како најотровно на светот.11239909065_9e958c57e9_b-620x350-30958
Латиноамериканците, исто така го нарекуваат „arbol de la muerte“ односно дрво на смртта. Тоа е толку токсично, што дури ако после дожд застанете под него може да добиете реакција на отров.
После првиот залак, кој по описот е сладок, настапува задушување слично на она што луѓето го имаат кај алергиските реакции.
Сокот од овој плод може да ви направи сериозни изгореници на рацете, односно секаде каде ќе капне. Постојат случаи во кои луѓето привремено ослепувале, а тоа траело и по неколку недели.
Доколку изедете еден плод, смртта ви е загарантирана, па затоа овие дрва се обележани со црвен „х“ во вид на предупредување на туристите.
Освен што е опасно, оваа дрво има и корисна страна. Брегот на Јужна Америка го штити од ерозија, а исклучително значајно е во целиот екосистем, поради што неговото сечење е забрането со закон во повеќето земји.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1