Ако го закачивте новиот вирус на Viber еве што треба да направите


Станува збор за вирус кој се шири на тој начин што ако го кликнете линкот кој ве повикува да погледнете видео на кое сте снимени наводно вие во вашиот телефон ќе навлезе малициозен софтвер кој потоа истите пораки преку број кој нема македонски префикс ќе им ги испраќа на сите од вашиот именик.

viber virus

Доколку веќе ја добивте пораката која шири вирус на Viber i сте го кликнале линкот влезете во броусерот (пребарувачот) преку кој што ви е наместено отворањето на линковите.

Одете на settings па потоа одете на privacy и одберете ја опцијата биршење на сите податоциScreenshot_116

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1