Пушачите и оние кои не вежбаат ќе плаќаат повеќе за здравствено осигурување


Хрватските власти размислуваат да воведат посебно оптоварување на дополнителното здравствено осигурување за оние кои се пушачи како и за луѓето кои се телесно неактивни.

Pušenje-na-radnom-mestu

Целта, според информациите кои ги објавуваат локалните медиуми е да се поттикнат граѓаните на телесна активност и здрав живот.

Имено, оние кои пушат и не вежбаат, би плаќале повеќе за здравствено осигурување од оние кои водат здрав живот.
Сепак, станува збор само за предлог кој се уште се дебатира во хрватското општество.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1