Албанските превозници ќе ги запалат македонските камиони во Албанија?


Транспортерите во Албанија обвинуваат дека дури 90 проценти од транспортот во земјата го вршеле камиони со македонски таблички, јави Република.

kamionceАлбанските камионџии побараа од премиерот Сали Бериша да им забрани на македонските камиони да вршат транспорт во Албанија.

Причина за ова е затоа што македонските камионџии го унишувале пазарот на Албанија. Доколку македонските транспортери не добијат забрана албанските камионџии најавија дека ќе ги запалат сите возила со македонски регистерски таблички.

Премиерот на Алабанија на средбата со членовите на Здружението на превозници во Драч ветил дека ќе најде решение за нивните проблеми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1