Алергична е на своето бебе


Уште додека била бремена во 20-тата недела од бременоста 26 годишната Зулеика Клос добила црвенило низ целото тело и чувство како да и гори кожата.

alergicna na detetoПо детални испитувања лекарите дошле до шоканстно сознание. Мајката од Корнвол, Британија била алергична на своето дете уште во бременоста но и откако се родил синот Емануел.

,, Чуството беше како нешто да ми ползи под кожа, беше многу непријатно. Имав и пликови, кој брзо станаа темни и црвени. Се лупев, затоа што многу се чешав, вели мајката.

Докторите и дале антибиотици и посебна маст, но ништо од тоа не и помогнало – штом се породила, отоците се повлекувале, но набрзо повторно се вратиле.

Лекарите тврдат дека мајката развила пореметување во бременоста, кое ја довело до алергија кон своето бебе во стомакот. Овој необичен медицински феномен најверојатно настанал затоа што парче од плацентата и влегло во крвта, а организмот го пропознава како туѓо тело и се брани од него.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1