Алфите само минатиот месец привеле 248 лица


 

Посебната мобилна едница на полицијата за борба против криминалот – “Алфа“, во текот на минатиот месец, легитимирала 556 лица, прегледала 53 возила, а по разни основи приведени се вкупно 248 лица, информираат од МВР.

По основ на телеграма приведени се – 54 лица, по по барање на суд – 20 лица, под сомнение за извршено кривично дело – 36 лица, по извршено кривично дело – 16 лица,  на лице место во вршење на кривично дело – четворица, за утврдување идентитет – пет лица  за издржување на казна затвор – 9 лица.

приведени се 17 за учество во тепачка,

нарушување на јавниот ред и мир 6

34 лица биле приведени за поседување опојни дроги. Алфите имале и два случаи на приведување лица со оружје
–    Пиштол – 1
–    Автоматска пушка – 1

При претреси пак алфите пронашле автоматска пушка, 25 светлечки куршуми;

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1