Астронаут подели со светот – како се мијат раце и сечат нокти во вселена (Видео)


kris2Астронаутите за време на престојот во вселената мора да обавуваат и секојдневни и не толку интересни задачи, како што е миењето раце или сечењето нокти.

Командантот на Меѓународната вселенска станица Крис Хедфилд кој е на 5 месечна мисија во вселената одлучил за јавноста да покаже како ги извршува секојдневните задачи во бестежинска состојба.

Тој речиси секојдневно преку твитер објавув фотографии и виде.. на следниот линк може да ги видите сите фотографии. А еве и 2 видеа од астронаутот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1